Ledengroep “Gelderse Achterhoek”
Email: kansplus.gelderseachterhoek@gmail.com
KvK: 09187465
Verslag
van de themabijeenkomst op dinsdag 14 februari 2012 in het HRZ ‘t Zwaantje, Zieuwentseweg 1, Lichtenvoorde.
De avond heeft als onderwerp:
Medische zorg voor mensen met een verstandelijke beperking (AVG)
De ledengroep, Gelderse Achterhoek, van het belangennetwerk KansPlus heeft op deze “Valentijnsdag” een informatieavond georganiseerd waarvoor zij speciaal twee Artsen voor Verstandelijk Gehandicapten (AVG) heeft uitgenodigd.
Deze avond, bedoeld voor leden, is ook opengesteld voor alle andere belangstellenden. De bijeenkomst is gratis toegankelijk en er staat koffie en thee klaar.
Na startproblemen met de apparatuur heet de voorzitter van de ledengroep Theo Bloemenkamp iedereen van harte welkom, geeft een indeling van de avond en doet de gebruikelijke huishoudelijke mededelingen.
Het eerste deel van de avond is ingeruimd voor Gé Jacobs (AVG). Hij doorloopt in vogelvlucht met zijn presentatie de geschiedenis van de verstandelijk gehandicaptenzorg. In de vorige eeuw heeft de VG-zorg zich pas echt losgemaakt van de psychiatrie en is de visie op de VG-zorg enorm veranderd. De mensen met een verstandelijke beperking zijn medeburgers met gelijke rechten en plichten geworden. In het jaar 2000 wordt het specialisme AVG erkend in de geneeskunde aan de universiteit. De opleiding naar AVG is een aanvullende driejarige fulltime studie die een basisarts moet volgen. In 2009 wordt een hoogleraar geneeskunde VG in Nijmegen aangesteld. Nederland telt momenteel 170 AVG ’s en is hiermee uniek in de wereld.
Zaken waarmee een AVG zich zoal bezig houdt, zijn consultatie en advies, behandeling, periodiek onderzoek en coördinatie van medische zorg. Voor een verwijzing naar de AVG is een verwijsbrief van de huisarts nodig.
Vervolgens wordt er een DVD vertoond waarin de hoofdpersoon, een AVG, in actie te zien is. Hierbij is te zien hoe verschillend en ingrijpend sommige onderwerpen kunnen zijn.
In de ingelaste pauze kan men onder het genot van een consumptie contact met elkaar maken en bijpraten over wat er gezegd is en eventueel vragen opschrijven.
Hierna neemt Mathilde Mastebroek (AVG) het verhaal over. Onder het motto “Sterker Op Eigen Benen” doorloopt zij met voorbeelden de processen in de eerstelijnszorg en maakt ons duidelijk hoe in haar voorbeelden een behandeling tot stand komt. Hierbij bespreekt zij een aantal drempels die van invloed kunnen zijn op goede zorg in de eerste lijn, zoals: slechte herkenning van het gezondheidsprobleem, moeilijk communiceren, afhankelijkheid van derden, gebrek aan kennis/mankracht en gebrek aan aanpassingen. Zij eindigt met de stelling:
“Een persoon met verstandelijke beperkingen die zonder goede informatie bij een huisarts komt kan net zo goed wegblijven”.
Er worden veel vragen gesteld tijdens en na de presentaties. Enkele aanwezigen spreken hun waardering uit voor deze zinvolle avond. Rond de klok van tien neemt de voorzitter het woord om afscheid te nemen. Hij bedankt de aanwezigen voor de deelname aan deze bijeenkomst.
De beiden AVG ’s ontvangen van bestuurslid Lucie Engelbarts een fles “echte Achterhoekse” wijn, waarbij de voorzitter zijn dank uitspreekt voor hun enthousiaste inzet en duidelijke uitleg.
Daarna gaat iedereen, rijkelijk voorzien van informatie, huiswaarts.
